10 faktów o Universal Analytics, które musisz wiedzieć przed migracją

W tym roku kwiecień był miesiącem pełnym dobrych wieści dla nas, osób zajmujących się zawodowo Google Analytics. Już od wielu miesięcy zadajemy sobie pytanie – czy warto migrować do Universal Analytics, czy lepiej unikać trybu “królika doświadczalnego”? Nareszcie nadszedł koniec niepewności i kres dezinformacji. Universal Analytics wyszedł z fazy testowej i jest dostępny dla wszystkich użytkowników w wersji finalnej. Ci, którzy korzystali już z nowej wersji w roli testerów, mogą odetchnąć z ulgą, natomiast pozostali powinni się już szykować się do przeprowadzki. Oto 10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o przejściu do Universal Analytics.

 

Nie musisz migrować od razu

Wszystkich niecierpliwych od dawna uczulam: “Co nagle to po diable”. Pamiętaj o tym, że Twój obecny kod śledzenia z Google Analytics będzie wciąż obsługiwany, nie utracisz żadnych danych. Stary kod Analytics będzie działać (nawet do dwóch lat), dopóki nie zdecydujesz się go uaktualnić – jednak warto już teraz zaplanować ten ruch i przeprowadzić aktualizację bez przymusowej migracji.

 

Twoje konto może zostać przeniesione automatycznie

Podczas wprowadzania zmian Google jest nieubłagane i konsekwentne. Oznacza to nie mniej, ni więcej, iż migracja do Universal Analytics czeka wszystkich użytkowników serwisu. Jeśli skorzystałeś ze wsparcia sieci reklamowej (zaktualizowałeś kod śledzący o bibliotekę dc.js), by powstrzymać Google od automatycznego przeniesienia Twojego konta Klasycznego Analytics, możliwe, że najbliższym czasie Google dokona aktualizacji za ciebie. (Nie mam w 100% pewnych informacji na ten temat, jednak zdążyłem już zauważyć, że jak dotąd migracji poddawane są raczej witryny o niższej objętości, niż te o wyższej). Choć przejście może nastąpić automatycznie, i tak czeka cię konieczność własnoręcznej aktualizacji kodu na swojej stronie, żeby móc w pełni korzystać z nowych możliwości Universal Analytics.

 

Migracja wymaga zachowania kolejności działań. Najpierw musisz zaktualizować najpierw swoją Usługę, aby w drugim kroku podmienić kod śledzący

Bez względu na to, czy Twoje konto zostanie przeniesione automatycznie czy też dokonałeś przenosin własnoręcznie, uaktualnienie swojej usługi do wersji Universal w panelu Administrator jest koniecznością. Następnie, jeśli będziesz chciał korzystać z Universal Analytics, będziesz musiał uaktualnić też swój kod śledzący na stronie.

 

Odwiedzający -> Użytkownicy i wizyty -> Sesje

Oprócz fundamentalnej w swym wymiarze zmiany kodu śledzenia, zmiany dotyczą także z pozoru nieistotnej kwestii nazewnictwa analizowanych wielkości. Nawet jeśli nie dokonasz aktualizacji, już wkrótce zmieni się terminologia w raportach (o ile jeszcze się nie zmieniła). Z pewnością nowe tłumaczenie jest znacznie bardziej zręczne. Warto zwrócić uwagę na znaczący wpływ owych zmian na wymiary i dane dostępne przez API.

 

Universal Analytics koncentruje się na Użytkowniku

Powyżej możemy prześledzić zmiany nazw danych, które pojawiły się wraz z możliwością wyświetlenia w jednym raporcie zachowań użytkownika z wielu urządzeń. To fundamentalna zmiana Universal Analytics. Zabierając nam dane pochodzące ze słów kluczowych, chowając się za (not provided), Google daje nam w zamian znacznie potężniejsze narzędzie. Możliwość śledzenia użytkownika na wielu urządzeniach, wreszcie, możliwość kierowania z wykorzystaniem danych demograficznych, w oparciu o tzw. “persony”. Jeśli posiadasz opcje logowania się na Twojej stronie, w ramach Universal Analytics możesz ustawić śledzenie zalogowanych użytkowników, co pozwoli Tobie wykorzystać opcję obserwowania użytkownika i raportowania.

 

Dużo prościej możesz śledzić ruch między wieloma domenami

Wiele domen, subdomen, problem z wewnętrznymi referralami? To, co nawet w ramach kodu asynchronicznego Analytics sprawiało trudność, w Universal Analytics będzie znacznie prostsze. Universal Analytics jest znacznie bardziej elastyczny, przez co z łatwością przystosowuje się do naszych potrzeb. Jeśli chcesz obserwować ruch na wielu witrynach, zdecydowanie powinieneś pomyśleć o przenosinach. Im szybciej tym lepiej.

 

Twoje dane będą się różnić

Jeśli korzystasz z wersji Universal i Klasycznej jednocześnie, możesz zauważyć rozbieżności na poziomie samych raportów. Powodem powstających różnic są na przykład uproszczone opcje śledzenia w wielu domenach, czy przetwarzanie po stronie serwera. W większości przypadków różnice można określić jako minimalne. Mówi się jednak, że “diabeł tkwi w szczegółach”. Z tego powodu, aby podejmować decyzje w oparciu o uzasadnione przesłanki, warto dbać o jakość danych. Zakładam przy tym, rzecz jasna, iż przy uaktualnieniu do Universal Analytics zwiększy się dokładność danych.

 

Jeśli zakładasz nową Usługę, będzie to Universal

Idzie nowe, a przed nowym nie ma odwrotu. Nie ma już możliwości wyboru wersji Klasycznej podczas zakładania nowego konta lub usługi Google Analytics. Zapoczątkowanej wiele miesięcy temu drogi Google tak szybko nie porzuci. Lepiej przyzwyczaić się do nowego środowiska pamiętając, że Universal zostaje na dłużej!

 

Pełna funkcjonalność

Google zadbał o to, by data wyjścia Universal Analytics z fazy testowej nie była kojarzona z Prima Aprilis. Od 2 kwietnia 2014 Universal Analytics obsługuje wszystkie funkcjonalności klasycznej wersji. Możemy spać spokojnie: remarketing zadziała, dane będą zgodne ze stanem rzeczywistym, da się skonfigurować śledzenie celów, zdarzeń, wirtualnych podstron, czyli krótko mówiąc, ominie nas syndrom “zamienił stryjek siekierkę na kijek”. Jedynie (not provided) rośnie nieubłaganie. Za to Universal Analytics przyniesie nam więcej danych o samych użytkownikach.

 

To dobry moment, aby pomyśleć o Google Tag Managerze

Menadżer tagów Google to świetny sposób na implementację Universal Analytics (i innych tagów!). Skoro i tak musisz dokonać zmiany, teraz może być najlepszy moment na to, by zapoznać się z tym wielce użytecznym narzędziem. Przypominam, że dzięki Google Tag Manager możesz dodawać nowe kody śledzące bez ingerencji w kod strony. Wystarczy kontener Google Tag Manager. Skoro i tak czeka cię zmiana kodu Analytics na Universal Analytics, dlaczego nie wdrożyć od razu GTM. Oszczędności w zakresie czasu i godzin pracy działu IT, jak również satysfakcja z niezależności od “terrorystów” gwarantowane. :smileyhappy:

 

Gotów na przeniesienie? Jeśli chcesz dokonać aktualizacji samodzielnie, możesz skorzystać z Centrum Uaktualnień Google. Pamiętaj jednak, jeśli potrzebujesz pomocy, nie musisz dokonywać aktualizacji samemu :smileywink:

Więcej informacji na temat Google Analytics możecie dowiedzieć się od Macieja Lewińskiego na szkoleniu Akademia Analytics: https://www.akademiaanalytics.pl/

Możliwość komentowania została wyłączona.